אבחון דידקטי

כל מה שצריך לדעת על אבחון דידקטי

אבחון דידקטי הינו אבחון דינאמי המתמקד בתחומי הלמידה השונים, על מנת לזהות, למיין ולמפות סוגים שונים של התנהגויות ושל אסטרטגיות למידה של הילד, לבדוק יכולות קוגניטיביות של חשיבה ועיבוד מידע, זיכרון, התארגנות וקשב, קריאה וכתיבה ועוד, ובעיקר משמש אבחון דידקטי, על מנת לבדוק האם ישנה לקות למידה כלשהי או בעיית קשב וריכוז. בנוסף משמש אבחון דידקטי גם ככלי עזר לקידומו של התלמיד.


מטרותיו של אבחון דידקטי

ילד אשר במהלך הזמן נוצר פער בין רמת התפקוד שלו ובין התפקוד המצופה מגילו, מופנה לעבור אבחון דידקטי מקיף אצל פסיכיאטר ילדים או כאשר ישנו קושי מובהק בלימודים, והתלמיד מתקשה לגשר על הפער שבין היכולת הקוגניטיבית שלו ובין ההישגים שלו בפועל. המטרה היא לא רק לאתר ליקויי למידה והפרעות של קשב וריכוז, אשר ביכולתן לענות על שאלות שעולות בעקבות הקושי בלמידה, אלא גם לשמש בסיס טיפולי על פי סוג הבעיה, רמתה ומאפייניה. בעזרת אבחון דידקטי מקיף ומקצועי ניתן להתאים לילד אסטרטגיות של עבודה ומיומנויות שונות ללמידה שיקלו עליו ויסייעו לו להצליח. לעיתים קורה, כי אבחון דידקטי משולב עם אבחון פסיכולוגי, וכך נבדקות השפעות רגשיות והתפתחותיות על תהליכי הלמידה של הילד. בעזרת הבנה אמיתית ועמוקה של מנגנון הלמידה של הילד ניתן להציע לו טיפול מתאים של פסיכיאטר ילדים, שיוכל להתאים טיפול תרופתי, של טיפול התנהגותי או של מתן הקלות בלימודים כמו התעלמות משגיאות כתיב, הארכות זמן בבחינה וכן הלאה.


כיצד מתבצע אבחון דידקטי בפועל?

התהליך של אבחון דידקטי חייב  לכלול היבטים שונים, כמו הקשבה, דיבור, קריאה, כתיבה, המשגה ויכולות מתמטיות, ולכן כל אבחון דידקטי מורכב משילוב בין מבחן כללי ובין מבחנים ייעודיים, במתמטיקה, באנגלית, מבחן TOVA וכן אבחון דידקטי הנוגע למוכנות לכיתה א' וכולל בדיקה של שלל יכולות קוגניטיביות, גרפומוטוריות ועוד.
לאחר ביצוע המבחנים, מוצגים הממצאים השונים שעלו במהלך אבחון דידקטי ונבחנות לגופן היכולות והקשיים השונים של הילד בשלל המיומנויות עליהן נבחן. כל אבחון דידקטי כולל בנוסף לממצאים גם המלצות לטיפול הנוגעות הן להורים והן לבית הספר או למוסדות המייעצים, ומקיפות גם התאמות לבחינות, המלצות להוראה מתקנת ונקודות לשיפור במיומנויות הלמידה המגוונות.
עולם הילד הוא מרכז להתפתחות הילד והמשפחה, המבצע אבחון דידקטי על מנת לעמוד על לקויות למידה והפרעות קשב שונות, מקורן והיקפן, ולאחר מכן מציע טיפול מלא בידי צוות רב מקצועי הכולל פסיכיאטר ילדים ושלל רופאים המומחים לתחומם. בתהליך העבודה המשותף בין בעלי המקצוע במרכז, נוצר דיון אמיתי שמאפשר התאמה מיטבית של הטיפול אל הילד, על מנת למקסם את הפוטנציאל הלימודי שלו ולאפשר לו להתפתח וללמוד בצורה קלה יותר המותאמת לו באופן אישי.

השארת תגובה