אבחון פסיכודיאגנוסטי

הכל על אבחון פסיכודיאגנוסטי

אבחון פסיכודיאגנוסטי הינו כלי יעיל לביצוע הערכה מקיפה ומעמיקה הנוגעת למספר תחומים בנפשו של אדם או ילד, כגון נקודות החולשה והחוזקה שלו, המצב הרגשי שבו הוא נתון, הדימוי העצמי שלו, הקשרים והכישורים החברתיים שלו וכן הלאה. לעיתים עולה דרישה לביצוע אבחון פסיכודיאגנוסטי מטעמו של בית ספר, במטרה לגלות הפרעה נפשית המשולבת עם לקות למידה כלשהי, לעיתים היא מגיעה מכיוונו של פסיכיאטר ילדים ולעיתים מדובר בצעד ביורוקרטי ותו לא.


מה כולל אבחון פסיכו דיאגנוסטי?

אבחון פסיכודיאגנוסטי לילדים מורכב משילוב של אבחון פסיכולוגי ומהערכה דידקטית, שנעשים על ידי פסיכיאטר ילדים או על ידי פסיכולוג חינוכי המתמחה בלקויי למידה ובהפרעות קשב וריכוז. הצורך בביצוע אבחון פסיכודיאגנוסטי עולה כאשר יש צורך ממשי לקבל תמונה ברורה, יסודית ומהירה הנוגעת למצב הילד. למעשה, אבחון פסיכודיאגנוסטי מתבסס על סדרה של מבחנים ייעודיים המעניקים תמונה כוללת הנוגעת לאישיות הנבדקים ולעולמם הפנימי. באמצעות אבחון פסיכודיאגנוסטי ניתן לעלות על מאפייני אישיות ייחודיים, רמת אינטיליגנציה, קשיים שונים עמם מתמודדים הנבדקים, המצב הרגשי וכן הדינמיקה של ערכות היחסים הבינאישיות שלהם. אבחון פסיכודיאגנוסטי הוא כלי עזר המשמש כמסייע בהחלטות חינוכיות שונות כמו קבלה לבית ספר כזה או אחר, לפנימיה, להדלגת כיתה או להשארה, לקראת עליה לכיתה א', עקב הידרדרות משמעותית בלימודים המתרחשת ללא סיבה מובהקת, כאשר הילד מתנהג בצורה הרסנית ומסוכנת או מגלה התנהגויות חריגות, או כאשר יש צורך בביצוע אבחון מקיף טרם טיפול של פסיכיאטר ילדים בבעיות ובקשיים של הילד. לעיתים, בעקבות ביצוע אבחון פסיכודיאגנוסטי עולות סוגיות כמו חשש לפגיעה מינית, שאלות של מסוגלות הורית, סיכון אובדני וכן הלאה.

על התהליך של אבחון פסיכודיאגנוסטי

כל אבחון פסיכודיאגנוסטי מורכב מראיון אישי קצר של הילד עם הוריו, ולאחר מכן מביצוע של מבחני אינטיליגנציה, מבחנים השלכתיים שונים, משימות של העתקה וציור, מבחני חשיבה לוגית, זיכרון, תפיסה מרחבית, יכולת התפקוד ועוד, חלקם מתבצעים בעל פה וחלקם בכתב. תהליך של אבחון פסיכודיאגנוסטי אורך שלוש עד ארבע שעות בדרך כלל, במשך פגישה אחת או שתיים, ולאחר מכן נאספים כלל הממצאים, מתבצע תהליך הערכה ועיבוד של המבחנים והחומרים, ובסיומו נמסרים הממצאים ומומלצת דרך טיפול.
עולם הילד, המרכז להתפתחות הילד והמשפחה, מבצע אבחון פסיכודיאגנוסטי לילדים על מנת לאתר בעיות וקשיים משלל תחומים, החל מקשיי שפה ודיבור, דרך קשיי מוטוריקה וויסות חושי, עבור בקשיי קשב וריכוז ועד לבעיות רגשיות, התפתחותיות ונפשיות שונות. במרכז עובדים במקביל מספר רופאים ואנשי צוות מומחים, יחד עם פסיכיאטר ילדים ונוירולוג ילדים, אשר העבודה המשותפת ביניהם נועדה לאפשר דיון מקיף ויסודי בבעיות מורכבות.
המרכז מציע מגוון רחב של שירותים וסוגי טיפול, בקבוצות ובאופן פרטני, כולל אפשרות של ביצוע תצפיות והדרכות הורים, שנועדו לספק טיפול מקצועי ומגוון.

השארת תגובה